B Kapısı 5. Sayımıza Ait Yorum – Hüseyin GÜNAD

Dergi çıkarmanın ne kadar meşakkatli bir iş olduğunu bu işi yapanlar çok iyi bilir. 2007  yılında öğrencilerimizle yaptığımız bir söyleşi sırasında Bölümümüzü tanıtmak ve sosyal bir çalışmaya adım atmak için ortaya çıkan bu fikir giderek profesyonelleşen bir çalışmaya dönüştü. Böylece bir okul tarafından çıkarılan ilk havacılık dergisi yayına başladı. Sektöre dergimiz dağıtılmaya başladığında bir telaş ve korku içindeydik. Çünkü yapıcı olmayan eleştiriler derginin bir sonraki sayısının olmayışı anlamına gelecekti. Ama korkularımız aldığımız övgülerle bir anda gurura dönüşüverdi.
2007 yılında ilk sayısını çıkardığımız dergimiz eleştirilerden değil ama maddi imkânsızlıklardan dolayı uzun bir zaman çıkarılamadı. Sebep ise sponsor ve reklam bulma konusundaki sıkıntılardı. Daha sonra THY Teknik, MNG Teknik, Prima Havacılık ve  Bağcılar Belediyesinin desteğini arkamıza aldığımızda geriye kalan sadece enerjimizi bu konuya vermek kalmıştı.
Okul müdürümüz Mustafa YILMAZ öncülüğünde, Editörümüz İbrahim Şahin Hocamızın, öğretmen ve öğrencilerimizin bitmek bilmeyen enerjisi ile kısa bir süre içerisinde 4 sayı birden çıkarmayı aşardık. Bu enerjiye Yayın Yönetmenimiz Nebiye Yaşar’ın desteği eklenince B Kapısı referans gösterilen bir dergi haline dönüştü. “Biçim, güçtür” demiş düşünürün biri. Bir dergi, ilk önce, tasarımı yani görsel düzenlemesi ile kendini ciddiye aldırır. Bu konuda dergimiz çok beğeni aldı. Buradan grafik tasarımcımız Yusuf Şimşek’i de
tebrik ederim.
Bugün dergimiz tüm havacılık şirketlerine, tüm havacılık okullarına, İstanbul’da ki Endüstri Meslek Liselerine, Bağcılar ilçesinde bulunan tüm ilk ve orta dereceli okullara, Özel Eğitim Kurumlarına ücretsiz olarak dağıtılmaktadır. Havacılık sektörünün içerisinde görev alan ve derginin dağıtımın yapıldığı tüm kuruluşlardaki insanların dergiyle ilgili memnuniyetleri bir lise olarak uzun soluklu bir dergi çıkarmanın en büyük motivasyonu oldu.
Dergimizin sadece basılı yayın olarak kalmaması için bir internet sitesi kurma, buradan dergimize ulaşamayanlar için online yayınlama, havacılıkla ilgili güncel haberleri okuyuculara aktarma fikri ortaya çıktı. Bu konuda Eski öğrencimiz şimdi bir eğitimci olan Hamdi Gümüş’ün gayretleri ile bkapisi.net yayına başladı. bkapisi.net internet sitemizin analizleri incelendiğinde bugün Türkiye’nin dört bir köşesinden tıklandığı anlaşılıyor.
B Kapısı 4 yıl içinde, güzel bir etkiye sahip oldu. B Kapısı’nda yazı yayınlamanın bir ayrıcalık olduğu düşüncesi yaygınlık kazanmaya başladı. Bunun nedeni bence yaptığımız işi ciddiye almak oldu galiba. Sanırım böyle de devam edecek.

Ömrü uzun olsun.
Hüseyin GÜNAD
Uçak Bakım Alanı / Alan Şefi

You may also like...