Özyeğin Üniversitesi, pilot yetiştirmeye başlıyor

Özyeğin Üniversitesi, yeni Pilot Eğitimi Lisans Programı’nı duyurdu

Özyeğin Üniversitesi, pilot yetiştirmeye başlıyor

Geçtiğimiz yıl açtığı “Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Lisans Programı” ile havacılık sektörüne hızlı bir giriş yapan Özyeğin Üniversitesi, “Pilot Eğitimi Lisans Programı” açtığını duyurdu. Bu yıl 60 kişinin kabul edileceği 4 yıllık programla, ulusal ve uluslararası havacılık şirketlerinde görev yapacak pilotlar yetiştirilecek.

 

25.07.2012, İstanbul

Özyeğin Üniversitesi, yeni “Pilot Eğitimi Lisans Programı” ile havacılık sektöründeki yerini kuvvetlendirdi. Anadolu Yıldızları Uçuş Okulu (AYJET) ortaklığıyla eğitimlerini teoriden pratiğe taşıyacak olan “Pilot Eğitimi Lisans Programı” ile sektördeki mevcut pilot ihtiyacını karşılamanın yanı sıra, tercih edilen ve havacılık nosyonunu benimsemiş “en iyi” pilotları yetiştirmeyi amaçlıyor. Ulusal ve uluslararası havacılık şirketlerinde görev yapacak pilotlar yetiştirecek olan Özyeğin Üniversitesi Pilot Eğitimi Lisans Programı’na bu ilk yılında hayallerini “uçmak” üzerine kuran 60 genç yetenek kabul edilecek. Program 13 de yabancı öğrenci alınacak. Özyeğin Üniversitesi, Sivil Havacılık Yüksekokulu bünyesinde geçtiğimiz yıl da “Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Lisans Programı”nı açmıştı.

Aklı “havada” olanları 4 yılda pilot yapacak

İlk öğrencilerini 2012-2013 akademik öğrenim yılında alacak ve eğitim dili İngilizce olacak 4 yıllık ÖzÜ Pilot Eğitimi Lisans Programı’nda teorik yer dersleri, akademik dersler ve seçmeli dersler Özyeğin Üniversitesi Pilot Eğitimi Lisans Programı akademisyenleri tarafından verilecek. Programdaki uygulamalı uçuş eğitimleri ise AYJET uçuş öğretmenleri ve deneyimli kaptan pilotları tarafından verilecek.

Özyeğin Üniversitesinin fark yaratacak bir eğitim anlayışıyla gelişen havacılık sektörüne güçlü bir giriş yaptığını söyleyen Özyeğin Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Hüsnü Özyeğin, hızla gelişmekte olan havacılık sektöründeki nitelikli insan kaynağı ihtiyacını yetiştirecekleri mükemmel pilotlarla karşılayacaklarını vurguladı. Özyeğin, “Geçtiğimiz yıl açtığımız Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği ve bu yıl açılan Pilot Eğitimi Lisans Programlarıyla önümüzdeki 5 yıl içerisinde havacılık sisteminin yapısını ve diğer sektörler ile ilişkilerini analiz edebilen, sektörle ilgili ulusal ve uluslararası düzenleme ve uygulamalara hakim, yönetici pozisyonunun gerektirdiği yönetim bilgisinin yanı sıra havacılık altyapısı ile tam donanımlı mezunlarımız söz konusu nitelikli insan kaynağı ihtiyacını tamamlayacaklardır,” dedi.

Özyeğin Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulu öğrencilerinin, sektör kuruluşları ile eğitimleri sırasında sürekli iletişim halinde bulunacağına değinen Özyeğin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Erkut ise, genç pilot ve yönetici adaylarının iş dünyasını yakından tanıma olanağına sahip olarak mezun olacağını belirterek, “Bu da mezunlarımıza olan talebi artıracak ve çalışan için daha avantajlı çalışma koşulları yaratacaktır” dedi.

Bursla okuyarak pilot olma imkanı

Pilot Eğitimi Lisans Programı’na 6 öğrenciyi %100 bursla kabul edecek olan Özyeğin Üniversitesi, başarılı öğrencinin, şartları ne olursa olsun kaliteli eğitime ulaşabilmesi gerektiğine inanıyor ve kurulduğu günden bu yana değişik oranlarda ve çeşitli türlerde burs olanakları sunuyor. Tüm öğrencileri değişik oranlarda burslar ile alıyor olması, Özyeğin’in toplumun her kesimi için ulaşılabilir bir üniversite olmasını sağlıyor. Zaten geçtiğimiz akademik yılda da öğrencilerinin tümü burs alarak eğitime başladı. Hali hazırda 1.800 öğrencisi bulunan Özyeğin Üniversitesi, 2012-2013 tercih döneminde ÖSYM kontenjanı ile 1.000’in üzerinde öğrenciyi %25, %50, %75 oranlarında veya tam burslu olarak kabul edecek. Bu da Özyeğin’de bu yıl eğitime başlayacak öğrencilerin %85’inin karşılıksız burs alabileceği anlamına geliyor.

 

 

Özyeğin Üniversitesi hakkında:

Yaşamla iç içe, yenilikçi, yaratıcı ve girişimci bir öğrenim merkezi olarak topluma hizmet vermek amacıyla Hüsnü M. Özyeğin Vakfı tarafından kurulan Özyeğin Üniversitesi, Türkiye ortamında olduğu kadar bölgesel ve küresel ölçekte de geçerli olacak yaratıcı, özgün, faydalı ve uygulanabilir bilgi üretmeyi ve üretilen bilginin uygulamaya geçirilmesi sürecinde aktif bir rol oynamayı hedeflemektedir. Öğrenim programlarını, yükselen mesleklerde derinlemesine bilgi sahibi, yabancı dile hâkim, iletişim ve bilgi teknolojileri kullanımında yetkin ve uygulama becerisi olan gençler yetiştirmeye yönelik şekillendiren Özyeğin Üniversitesi, bireysel sorumluluk alabilen, evrensel ilkelere bağlı, sonuç odaklı, teorik bilgi ve uygulama deneyimine sahip, sürekli öğrenmeyi ilke edinen mezunları sayesinde sahip olduğu vizyonu gerçekleştirmeyi amaçlamaktadır.

Ayjet Anadolu Yıldızları Uçuş Okulu hakkında:

AYJET Anadolu Yıldızları Uçuş Okulu, kendilerini havacılığa adamış kaptan pilotların öncülüğünde 5 Ekim 2005 tarihinde kurulmuştur. Uyguladığı ilkeli, disiplinli ve kaliteli uçuş eğitimiyle Türk sivil havacılığında saygın bir yer edinen AYJET Uçuş Okulu, bugüne kadar 98.000 saatin üzerinde uçuş üretmiş ve 342 pilot mezun etmiştir. AYJET’in yetiştirdiği pilotların 87’si THY, 53’ü Pegasus, 42’si Sun Express ve 86’sı diğer havayollarında kokpitteki yerlerini almıştır.

Sayısal başarıdan daha anlamlı olanı, AYJET mezunu pilotlarla ilgili olarak havayollarından alınan olumlu geri beslemelerdir. Daima daha iyiyi arama çabasında olan AYJET Anadolu Yıldızları Uçuş Okulu kısa sürede kazandığı güvenilir ve yetkin olma özelliğini daha yukarılara taşımanın inanç ve kararlılığıyla faaliyetlerini sürdürmektedir.

You may also like...