Türkkuşu Eğitim Merkezi ve Anıtkabir’e Gezi

THK (Türk Hava Kurumu) Bağcılar şube başkanlığı, Uçak Bakım Alanı Öğretmenleri (İbrahim ŞAHİN, Abidin KARAKÖSE) ve havacılık kulubü öğrencilerinden oluşan 29 kişilik bir grupla 09 haziran 2009 tarihinde Türkkuşu Genel Müdürlüğüne ve Anıtkabir’e günübirlik gezi düzenlenmiştir.Sabah kahvaltısı ve öğlen yemeği THK tarafından karşılanmıştır.

Sabah 06:00’da Bağcılar THK şubesinin önünden hareket eden  otobüsle başlayan gezi; Ankara türkkuşu eğitim merkezi, havacılık müzesi, Anıtkabir ve müze kısmı ziyaret edildi.

Türkkuşu Eğitim Merkezi şehir merkezine 15 km uzaklıkta, İstanbul yolu üzerinde, yaklaşık 1.600 dönümlük arazi üzerine, 3 Mayıs 1935’te kurulmuş olup THK’nun en büyük eğitim merkezidir. Bu merkezde Türkkuşu Genel Müdürlüğü ve ona bağlı;

– OKULLAR,
– BAKIM ve İKMAL TESİSLERİ,
– YER HİZMET DESTEK  birimleri yer almaktadır. Tesis içinde 1500 x 45 metre uzunluğunda asfalt kaplama bir uçuş pisti vardır.

Havacılığı geçlere sevdirmek için Çankaya thk şubesi tarafından bir seminer verildi. Kalan süre içerisinde Ankara’nın tarihi mekanlarıda gezilmiştir. Öğrencilerimizden 17 kişilik bir grup thk’nın havacılık faaliyetlerine aktif olarak katılmak üzere kurumun genç kanatlar grubuna üye olmuştur.

Anıtkabir, Türk Kurtuluş Savaşı’nın ve inkılaplarının önderi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün, Ankara Anıttepe’de (eski adıyla Rasattepe) bulunan anıt mezarıdır. Ayrıca dördüncü cumhurbaşkanı Cemal Gürsel de 1966 yılında devrim şehitleri bölümüne defnedilmiştir (6 Kasım 1981 tarihli Devlet Mezarlığı Kanunu 1.madde 2.fıkra gereğince, 27 Ağustos 1988’de çıkartıldı). 1973’den beri İsmet İnönü’nün kabri de Anıtkabir’dedir.